Mediacje rozwodowe
Mediacja rozwodowa
rozstanie bez złych emocji
Miało być inaczej. Miało być silne uczucie i pragnienie by zawsze być razem. Miała być pewność, że każdy problem da się wspólnie rozwiązać. Nikt nie zakładał wzajemnych pretensji i konfliktów, które zdają się być nie do rozwiązania. I nikt nie przypuszczał, że zapadnie decyzja o rozstaniu.
Rozwód jest drugim najsilniejszym stresorem w życiu
Poziom takiego stresu porównywalny jest niemal ze śmiercią małżonka. To traumatyczny czas, a decyzja o rozstaniu pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pojawia się niepewność jutra, obawa przed samotnością. Męczy lęk o to, jak sytuację zniosą dzieci. Często pojawia się bezsilność. To normalne na tym trudnym etapie i nie ma znaczenia czy masz poczucie winy, czy czujesz się ofiarą, czy po prostu uczucie się wypaliło.
Sądy długo rozpatrują sprawy okołorozwodowe. Na rozprawach często podsycane są złe emocje, a rany rozdrapywane są na nowo. Cierpią na tym obie strony konfliktu. W tę trudną sytuację zaangażowana jest też dalsza rodzina czy przyjaciele co rzutuje na kontakty międzyludzkie. Przez kłótnie rodziców najbardziej cierpią dzieci. Sposób przeprowadzenia rozwodu będzie rzutować na ich przyszłość.
Udział w mediacji i rezygnacja z niszczącej wojny w sądzie to troska o dziecko
Rozmowa w obecności osoby trzeciej pomaga z innej strony spojrzeć na to, co próbuje nam przekazać druga strona. Sami też inaczej się wypowiadamy i możemy zmienić spojrzenie na konflikt. Najważniejsze, by się porozumieć i zakończyć toksyczną relację. Na własnych warunkach.
Czasem zdarza się też, że strony na skutek rozmów decydują się na ratowanie małżeństwa. Pomaga w tym możliwość swobodnej, spokojnej wypowiedzi oraz skupienie się na wysłuchaniu drugiej strony. Mediacja potrafi zdziałać cuda.
Na mediacje nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Jest możliwa przed skierowaniem sprawy do sądu, w trakcie trwania sprawy rozwodowej a nawet po rozwodzie.
Najczęstsze kwestie z którymi strony zwracają się do mediatora:
-
- rozwód – z orzeczeniem o winie czy bez,
- podział majątku,
- władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem,
- alimenty na dziecko/współmałżonka.
- pojednanie małżonków.